21 Mart Dünya Kukla Günü Ulusal Bildirisi 2020

Küçük bir çocukken ustaların ustası Hayali Küçük Ali’nin radyoda yayınlanan oyunları ile başladı Karagöz ve Hacivat ile dostluğum. Hayat Ansiklopedisi’ndeki resimlerini kopyalayarak yaptığım tasvirlerle başladım evimizin bodrumunda perde kurup şem’a yakarak mahalle arkadaşlarıma Karagöz oynatmaya. İbiş ile de bir arkadaşımın sünnet düğünündeki kukla gösterisi sayesinde tanıştım. Geride kalan o yıllardan bugüne artarak sürüp geldi Geleneksel Gölge Oyunumuz Karagöz ile başlayan Kukla Sanatı’na olan sevgi, ilgi ve bağlılığım.
II. Abdülhamit sansürünün başa çıkamadığı gölge tiyatromuz Karagöz ve İbiş ile simgeleşen kukla tiyatromuz, ne yazık ki Tanzimat Dönemi’nden başlayarak aydınlarımız (!) tarafından küçümsendiği için giderek çocuklara yönelik birer seyirlik olarak ulaşabildi bugünlere. Unima Milletlerarası Kukla ve Gölge Oyunu Birliği’nin Türkiye Milli Merkezi,1990 yılında bu geleneksel sanatlarımızı korumak ve geliştirerek çağdaşlaştırmak amacı ile kuruldu. Karagözümüz bugün" Somut Olmayan Kültürel Miras” olarak UNESCO’nun korunması altında.
Kukla sanatı, insanlık tarihine eş bir geçmişe sahip. Tüm sanatlar gibi insanı diğer canlılardan farklı kılan bir sanat, bir canlandırma sanatı. Unutulmaması gereken insanlığın bu gününü sanata borçlu olduğu. İyi ile kötü, doğru ile yanlış, güzel ile çirkin arasındaki farkı sanat yaparak, sanatı özümseyerek öğrendi insanoğlu. Çünkü sanat hep iyiden, doğrudan, yararlıdan, güzelden ve özlenenden yana oldu.
İnsanlığın öldürücü bir virüs salgını ile karşı karşıya olduğu bir zamanda yüreklerimiz burkularak Dünya Kukla Günü’nü kutluyoruz bu gün. Amacımız: kukla sanatının eşsiz yaratıcılığa sahip bir sanat formu olduğunun farkına varılmasını sağlamak. İnsanlığın kurtuluşunun ancak insanı evrende tek ve en yüksek değer olarak gören, insanı geliştirme ve yüceltmeyi amaçlayan hümanizmin çocukluktan başlayarak tüm insanlar tarafından içselleştirilmesini sağlayacak en işlevsel sanat formu kukla sanatı…
“Sanatımı büyükannemin hediye ettiği kukla tiyatrosuna borçluyum.” demiş, Johann Wolfgang von Goethe. Kukla tiyatrosu için oyunlar yazarak atılmış çok şey borçlu olduğumuz yazarlık serüvenine. Ünlü eseri Faust da Orta Çağ anonim kukla oyunun bir uyarlaması…
21 Mart Dünya Kukla Günü’nün bir amacı da dünyadaki tüm kuklacıları bilinçlendirmek, yüreklendirmek ve bu sanat formunu hak ettiği düzeye ulaştırma çabalarında onlara destek olunmasını sağlamak.
Tüm kukla sanatçılarına ve bu sanata gönül verenlere selam olsun…"
Dr. Tekin Özertem'

Copyright UNIMA Türkiye 2014. Tüm hakları saklıdır.